Jak wynika z raportu InfoDług, na koniec września 2017 roku liczba Polaków spłacających nieterminowo swoje zobowiązania wyniosła ponad 2,4 mln. Większość z nich nie uświadamia sobie nawet, że z każdym miesiącem coraz bardziej zaciska im się wokół szyi tzw. pętla zadłużenia. Zacznijmy więc od wyjaśnienia czym ona jest.

Pętla zadłużenia – czy też pętla kredytowa – pojawia się, gdy nie mamy możliwości terminowego regulowania swoich zobowiązań i ratunku szukamy w kolejnych kredytach, pożyczkach. Spłacanie jednych kredytów innymi to właśnie pętla kredytowa. Gdy brakuje nam środków na regulowanie dotychczasowych rat, korzystamy często z łatwo dostępnych chwilówek. Natomiast pętla chwilówek może być szczególnie groźna, ponieważ ze względu na ich relatywnie wysokie oprocentowanie, zadłużenie rośnie w zastraszającym tempie. Na ogół prowadzi to do finansowej katastrofy. Uświadomienie sobie, że pętla zadłużenia nas dotyczy to zwykle ciężkie przeżycie, ale jednocześnie najważniejszy warunek do tego, żeby podjąć jakieś kroki. W takim momencie ciągłe zastanawianie się jak wyjść z długów zaczyna spędzać nam sen z powiek…

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Podstawa to uświadomienie sobie, że naszym problem jest spirala zadłużenia. Kolejny krok to dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej. Czy mamy możliwość spłacić swoje zobowiązania „zaciskając pasa” lub zwiększając w jakiś sposób swoje dochody? A może uda się ponegocjować z wierzycielami i ustalić dogodny plan spłaty zadłużenia?

Takie działania mogą przynieść efekt, jeśli zaczniemy działać odpowiednio wcześnie – zanim pętla zadłużenia zaciśnie się na dobre. Jeśli jednak sprawy zaszły tak daleko, że wierzyciel nie chce z nami rozmawiać, lub po prostu nie mamy szans na spłatę całości zobowiązań, jedynym wyjściem z sytuacji może być przeprowadzenie upadłości konsumenckiej.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest ratunkiem dla tych osób, które w żaden sposób nie są w stanie spłacić swojego zadłużenia. Konsument, który nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań ma szansę wyjść z długów. Podstawową funkcją upadłości jest bowiem oddłużenie konsumenta. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wierzyciel w tej sytuacji nie może zostać pokrzywdzony, dlatego majątek dłużnika w całości zostanie spieniężony, aby pokryć powstałe wcześniej zobowiązania. Najczęściej jednak majątek nie wystarcza na pokrycie całości zadłużenia. Mimo tego niespłacone zobowiązanie ma szansę zostać umorzone.

Zalety upadłości konsumenckiej

Podstawową zaletą ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest całkowite oddłużenie. Wierzytelności, których ciężar spłaty nas przerastał, zostają spłacone lub umorzone. Dzięki temu uwalniamy się od ciągłego stresu związanego z telefonami czy wizytami ze strony komorników, firm windykacyjnych czy wierzycieli. Udaje nam się odzyskać komfort psychiczny, który wcześniej wydawał się tylko luksusem – dla nas niedostępnym. Jednocześnie jest to dla nas nowy start. Możemy znów nabywać majątek nie martwiąc się, że zostanie on przejęty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć także działalność biznesową. Na nowo otwiera się dla nas szeroki wachlarz możliwości i nowych perspektyw. Wszystkie
te zalety powodują, że zwiększa się nasz komfort życia – zarówno w sferze psychicznej, jak i czysto materialnej.

Trzeba jednak pamiętać, że przeprowadzenie upadłości konsumenckiej to długotrwały i czasem niełatwy proces. Jest to postępowanie sądowe i wymaga dopełnienia wielu skomplikowanych formalności, jak choćby sporządzanie pism procesowych. Aby przejść sprawnie przez ten proces warto się więc oddać w ręce specjalistów.

Firma Egidon działa na rynku od 7 lat pomagając skutecznie wyrwać się z pętli zadłużenia. Nasz sukces zawdzięczamy m.in. temu, że do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, bo liczy się dla nas przede wszystkim człowiek. Dlatego też, w trosce o naszych Klientów, dbamy nie tylko o kwestie formalne, ale również o ich komfort psychiczny, zapewniając podczas całego procesu fachowe wsparcie psychologiczne i coachingowe.

Pętla zadłużenia dotyczy również Ciebie? Zastanawiasz się jak wyjść z długów? Skontaktuj się z nami, a pomożemy również Tobie.