W obecnych czasach wiele z naszych aktywności przenosimy do internetu. Jak wynika z raportu „E-commerce w Polsce 2016”, w ubiegłym roku prawie połowa osób korzystających z internetu, robiła za jego pośrednictwem także zakupy. Nic w tym dziwnego – oszczędzamy czas, często mamy dostęp do większej ilości produktów niż w stacjonarnym sklepie, łatwiej również „złowić” cenowe okazje. Podążając za tym trendem również sektor finansowy dba o jak największą dostępność i mobilność swoich usług. Banki prześcigają się w ofertach kredytu przez internet. Możemy więc bez wychodzenia z domu, klikając kilka razy myszką, z łatwością zaciągać kolejne zobowiązania. Jednak ta dostępność dla wielu może stać się pułapką. „Klikając” kolejną pożyczkę, chwilówkę, czasem niepostrzeżenie wpadamy w objęcia kłopotu, któremu na imię „pętla zadłużenia”… Stąd już tylko krok do kolejnych tarapatów, takich jak egzekucje komornicze. Jeśli sprawy zaszły za daleko, ratunkiem dla nas może okazać się upadłość konsumencka.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego celem jest oddłużenie konsumenta przy jednoczesnym zaspokojeniu jego wierzycieli. Co to oznacza? Jeśli nie jesteśmy w stanie regulować swoich zobowiązań finansowych sąd może nam je umorzyć. Trzeba równocześnie zaznaczyć, że jeżeli posiadamy jakiś majątek, w procesie upadłości przechodzi on w ręce syndyka, który upłynnia go, spłacając w ten sposób naszych wierzycieli. Jeśli majątek jest niewystarczający na pokrycie zobowiązań, reszta długu zostaje umorzona – i jest to tylko jedna z wielu niewątpliwych korzyści dla upadłego.

Zalety upadłości konsumenckiej

Podstawowa i najważniejsza zaleta to całkowite oddłużenie z dotychczasowych zobowiązań. W następstwie tego oddłużenia pojawiają się kolejne korzyści dla upadłego. Jeśli ktoś zastanawia się jak pozbyć się długów i komornika, to upadłość konsumencka będzie zdecydowanie najskuteczniejsza. Po jej ogłoszeniu dochodzi bowiem do zawieszenia wszelkich toczących się przeciwko nam egzekucji komorniczych. Po uprawomocnieniu wyroku zostają one umorzone. W wyniku całkowitego oddłużenia żaden z naszych dotychczasowych wierzycieli nie ma już prawa dochodzić swoich należności, w tym także na drodze egzekucji komorniczych. Zdjęcie z barków ciężaru, jakimi są nachodzący nas komornicy czy firmy windykacyjne, pozwala nam odzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem i wpływa na nasz komfort psychiczny. Takie wyzwolenie od istniejących długów i emocjonalnego obciążenia daje nam możliwość rozpoczęcia nowego życia bez dotychczasowego balastu. A zdobyte doświadczenia mogą nawet pomóc w prowadzeniu własnego biznesu.

Omówmy zatem etapy przeprowadzenia takiego procesu, ponieważ – jak do każdego postępowania sądowego – trzeba się do niego dobrze przygotować.

Jak przebiega proces upadłości konsumenckiej?

Firma Egidon działa na rynku już od 7 lat. Przez ten czas przeprowadziliśmy już setki skutecznych upadłości konsumenckich. Pozwoliło nam to wypracować takie metody działania, aby cały proces był dla naszych Klientów jak najbardziej komfortowy, sprawny i przede wszystkim – skuteczny. Wystarczy, że sam wykonasz pierwszy krok i skontaktujesz się z nami, a od tego momentu nasi eksperci przeprowadzą Cię przez dalsze etapy postępowania.

Rozpoczynamy od dokładnego przeanalizowania Twojej sytuacji. Doskonale wiemy, że każdy przypadek jest inny, dlatego tak bardzo kładziemy nacisk na indywidualne podejście. Dokładne zapoznanie się z sytuacją klienta to na pewno żmudny, ale także kluczowy etap procesu. Kładziemy tu nacisk na dokładność i skrupulatność, aby żaden ważny element nie został przeoczony. Etap ten pozwala nam również na przeprowadzanie kolejnego kroku – przygotowanie spersonalizowanej oferty.

Jak już zostało wspomniane – każda sprawa jest inna. Oczywiście nie chodzi tu tylko o kwotę zadłużenia – choć i to jest nie bez znaczenia. Bierzemy pod uwagę również stopień skomplikowania sprawy, ilość wierzycieli, ale także sytuację majątkową i osobistą Klienta. Wiele czynników ma wpływ na końcowy wygląd oferty i nie sposób ich wszystkich wymienić.

Po przedstawieniu opracowanej przez nasz zespół strategii działania i akceptacji ze strony Klienta, rozpoczynamy gromadzenie niezbędnych dokumentów. Upadłość konsumencka – jak każdy proces sądowy – kojarzy się z biurokratyczną maszyną, pismami i orzeczeniami pisanymi niezrozumiałym językiem. Dlatego tak ważna jest pomoc specjalistów, aby wszystkie dokumenty wymagane w procesie zostały przygotowane z uwzględnieniem wszelkich wymogów formalnych. Przez cały czas dbamy oczywiście o pełną dyskrecję i poufność zebranych przez nas danych.

Po zgromadzeniu i przygotowaniu pełnej dokumentacji składamy do Sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i rozpoczyna się właściwa procedura. Przez cały ten czas, jesteście Państwo pod opieką naszego wykwalifikowanego zespołu. Na każdym etapie zapewniamy swoje doradztwo – służymy wsparciem merytorycznym jak i psychologicznym. Komfort Klienta jest bowiem dla nas równie ważny jak skuteczność naszych działań.

Wszystkie te etapy prowadzą nas do określonego celu – ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Zdecydowana większość osób nie ma żadnych doświadczeń z procesem upadłości konsumenckiej. Jednocześnie wiemy już jak wiele korzyści może nam dać jej ogłoszenie. Dlatego aby nie zaprzepaścić swojej szansy – warto zaufać doświadczonym specjalistom.

Upadłość konsumencka może uwolnić nas od wszystkich ciążących nam długów. Jednocześnie przyznać trzeba, że jest to skomplikowany proces. Ciężko samemu przejść przez gąszcz przepisów i procedur, i toczyć samotną walkę przed sądem. Można jednak łatwiej i pewniej przejść przez ten proces, jeśli zdecydujemy się oddać pod opiekę profesjonalistom z firmy Egidon. Tym bardziej, że z upadłością konsumencką jest jak z saperem – można się pomylić tylko raz. Jeśli wniosek o upadłość zostanie z jakiś względów przez sąd odrzucony, to kolejne starania możemy rozpocząć dopiero po upływie lat 10. Dlatego też warto zaufać ekspertom, aby nie zaprzepaścić swojej szansy na odzyskanie spokoju i wolności finansowej.